Mobilya

Ülkemizin ihracat alanındaki önemli sektörleri arasında yer alan mobilya sektörü, 2015 yılında yaklaşık 200 ülkenin üzerinde  ortalama toplam 3 milyar dolar ihracat yapan dinamik bir sekötr haline gelmiştir. Sektörde perakende satış mağazaları ile toplam işletme sayısının 70 binin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu işletmelerdeki toplam istihdam ise yaklaşık 300 bin civarında bulunmaktadır. Yan sanayi ile bu rakamın 500 bini bulduğu tahmin edilmektedir. Türkiye'nin neredeyse her ilinde mobilya üretimi yapan işletmelere rastlamakla birlikte Kayseri, Bursa (İnegöl), İzmir, Ankara, İstanbul ve Adana'da üretim tesislerinin yoğun olarak bulunduğu görülmektedir.

Sektörün kapasite kullanım oranları ise işletmelere göre değişiklik gösterirken, kapasite kullanım oranlarının küçük ölçeklilerde % 40, orta ölçeklilerde % 55, büyük ölçeklilerde ise % 80 olduğu öngörülüyor. Sektörde küçük işletmelerin varlığına rağmen modern tasarımının öneminin anlaşılması, tasarımcıların yetiştirilmesine gereken ilginin gösterilmesi ve istihdamlarının sağlanması sektörün gelişimine katkı sağlamaktadır.

Mobilya sektörü günümüzde son 10 yılda 7 kat ihracat artışı sağlarken, ticaret kapasitesini 10 milyar dolar seviyesine ulaştırdı. Birçok sektörde ticaret açığı verilmesine karşın Türk mobilya sektörünün dış ticaret fazlası her geçen yıl artıyor. Türk mobilya sektörü, 5-6 yıl içerisinde ihracatta 20'nci sıradan 10'unculuğa yükselmeyi hedefliyor.Sektör, mobilyanın hacimli bir ürün olması birden çok ülkeye gönderim, konteynera yüklenen ürün maliyeti ve konteyner başına düşen navlun maliyetlerinin nerdeyse başa baş gelmesiyle ihracat sırasında yaşanan sıkıntılar sebebiyle, ihracatı hedefler doğrultusunda daha da artırmak adına, devletten navlun ücretleri konusunda destek beklenilmektedir. Üreticilere göre desteğin gerçekleşmesi halinde istihdamda ve ihracatta büyük artış yaşanacaktır. Öte yandan sektörün çoğunluğunun KOBİ ve küçük işletmelerden oluşması sebebiyle Ar-Ge harcamalarına fazla bütçe ayrılamadığı belirtilmektedir. Sektör oyuncularının verdiği bilgilere göre, Türkiye'de mobilya sektöründe sadece ilk 15 firma gerçek anlamda Ar-Ge çalışması yapabildiği vurgulanmaktadır.