Turizm

Yapılan araştırmalar göre Türkiye’deki faaliyette bulunan her 100 firmadan ortalama  yaklaşık 3 tanesi bu sektörde faaliyet gösterirken, Çalışan her 100 kişiden yaklaşık ortalama 6 kişi bu sektörde istihdam edilmektedir.  Özel sektörde faaliyet gösteren firmaların vergi öncesi kârlarının yaklaşık olarak  yüzde 1'ini turizm sektörü sağlamaktadır. Türkiyede yapılan araştırmalara göre turizm tesisleri, yatırım ve yenilemeye yılda 2,5 milyar dolar ayırmakta olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Turizm geliri 2014 yılında ortalama yüzde 10 artarak yaklaşık  40 milyar doları aştı. Turizm gelirinin yüzde 76’u yabancı ziyaretçilerden, yüzde 24,’i ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi. Dünyada en çok ziyaret edilen ülkeler arasında 2002 yılında 17’nci sırada bulunan Türkiye, son yıllarda yaptığı atak sayesinde güçlü rakipleriyle arasındaki farkı kapattı. Türkiye, en fazla ziyaret edilen ülkeler listesinde Fransa, ABD, Çin, İspanya ile İtalya’nın ardından 6’ncı sıraya yükseldi. Turizm sektöründeki oyuncuların hedefi 2015 ve sonrası için  ilk 5'in içerisine girmek.

Turizm sektör temsilcileri, son yıllarda rekor üstüne rekor kıran turizmin, 2015'te de Türkiye'nin lokomotifi olmaya devam edeceği umudunu taşıyor. 2015'te ülkeye gelecek olan yabancı ziyaretçi sayısının 40 milyon civarında olması beklenirken, turizm gelirinin ise 37 milyar dolar civarında olacağı öngörülüyor. Sektör 2023’e kadar ise 63 milyon turiste, 86 milyar dolar gelire ulaşmayı hedeflemektedir.